Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány         

 

Magunkról

Aktuális hírek

Tevékenységek

Projektek

Folyóiratok

Szakirodalom

Rendezvények

Publikációk

Európai munkavédelem

Szakmai névjegyzékek

Szabályozás

Elérhetőségek, megközelítés

 

 

Tevékenységek

Munkakörnyezeti Vizsgáló Laboratórium

Munkahelyi kockázatértékelés, jogszabályi megfelelőség vizsgálat

Potenciálisan robbanásveszélyes környezetben lévő munkahelyek kockázatértékelése

Munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer

Műszaki biztonsági felülvizsgálat

Adatbázisok PC-re

Folyóiratok

Szakirodalmi tájékoztatók

Tanfolyamok

Kiadványok

BIZTONSÁGI JELENTÉSEK, DOKUMENTÁCIÓK ELKÉSZÍTÉSE

 

1.       Nemzetközileg elfogadott módszerekkel műszaki biztonsági felülvizsgálat:

 

ˇ      Műszaki biztonsági felülvizsgálat;

            Módszerek:

            FMEA;

            FAULT TREE;

            EVENT TREE;

            HAZOP.

ˇ      Irányítási rendszerek, eljárásrendek felülvizsgálata, készítése;

ˇ      Havária tervek készítése, felülvizsgálata;

ˇ      Javaslattétel a biztonságosabb és hatékonyabb működésre.

 

2.       Biztonsági dokumentációk elkészítése

 

ˇ      A vállalat területén található veszélyes anyagok biztonsági adatlapjainak felülvizsgálata;

ˇ      A vállalat azonosítása: alsó-, vagy felső küszöbértékű veszélyes üzem;

ˇ      A súlyos ipari balesetek kialakulási lehetőségeinek feltárása, azok bekövetkezési valószínűségeinek meghatározása;

ˇ      Az esetlegesen kialakulható súlyos ipari balesetek következményeinek elemzése;

ˇ      Dominóhatás vizsgálatok;

ˇ      Kockázatok (Halálozás egyéni kockázat, társadalmi kockázat; sérülés egyéni kockázat) meghatározása, javaslattétel a kockázatok településrendezési tervben való figyelembevételére;

ˇ      Javaslatok a kockázatok csökkentésére;

ˇ      Biztonsági irányítási kézikönyv összeállítása, eljárásrendek felülvizsgálata, készítése;

ˇ      Biztonsági jelentés készítése.

 

3.       Veszélyhelyzeti, katasztrófavédelmi, havária tervek készítése.

 

Egy lehetséges veszélyhelyzet vagy baleseti szituáció elhárítására vonatkozó terv, a Veszélyhelyzeti Terv, (vagy Balesetelhárítási Intézkedési Terv) lehető legnagyobb részletességgel való kidolgozása elengedhetetlenül fontos egy kritikus és veszélyes létesítmény esetében. A Tervnek tartalmaznia kell az összes szükséges intézkedést a károk csökkentésére ill. elkerülésére és a helyreállítási munkálatok menetére vonatkozóan.

A Veszélyhelyzeti terv kidolgozásának célja a legszükségesebb tevékenység folytonosságának illetve adott esetben minél hamarabb történő újrakezdésének biztosítása, a belső és a környezeti károk megakadályozása, vagy ezek csökkentése, majd felszámolása.

A terv meghatározza azokat a szolgáltatásokat, erőket és eszközrendszereket, melyek egy veszélyhelyzet felszámolásához szükségesek. Meghatározza a biztonságos működés szempontjából kritikusnak tekinthető tényezőket, épületeket, biztonságtechnikai és egyéb védelmi berendezéseket, folyamatokat, számítógép rendszereket, eszközöket és módszereket. Amennyiben az összes kritikus faktort felismertük és egy megoldáshoz rendeltük, létrehoztuk a terv alapjait. Meghatározásra kerülnek továbbá azok a kapcsolati pontok, szervezetek, melyek krízishelyzetben segítséget tudnak nyújtani.

 

 

Az előző célok eléréséhez a következő lépések kerülnek végrehajtásra a tervkészítés során:

 

ˇ      A terv kidolgozása során figyelembe vesszük a létesítmény elhelyezkedését, környezetét, a benne folyó speciális tevékenységet. Elemezzük a veszélyhelyzetek vagy baleseti helyzetek kialakulásának összes lehetőségét, az egyes szituációk lefolyását, valamint azok környezeti, egészségügyi hatásait.

ˇ      Speciális számítógépes kód futtatásával, az egyes helyzetek modellezésével elvégezzük a kockázatbecslést és a létesítmény veszélyeztetettségének értékelését. Megbecsüljük azokat a létfontosságú területeket (vital area analysis), amelyek sérülése veszélyes szituációt okozhat, vagy fokozhatja egy kialakult veszélyhelyzet súlyosságát. Meghatározásra kerül a kritikus infrastruktúra és védelmének lehetősége is.

ˇ      A legrosszabb helyzet (worst case scenario) elemzésével megbecsüljük azt a kritikus szituációt, amely a létesítmény határain túlterjedve a környezetet és a populációt is veszélyeztetheti.

ˇ      A szervezeti felépítés és a műszaki paraméterek ismeretében kidolgozzuk a veszélyhelyzetek, baleseti szituációk kezelésének metodikáját, az elhárításért felelős csoportok felépítését, tevékenységi és működési rendjét, illetve azt, hogy a belső erőkön kívül mikor, milyen jellegű külső segítség igénybevételére van szükség.

 

A terv kidolgozása után egy tesztelési szakasz veszi kezdetét, melynek során egy krízishelyzet szimulálásának segítségével ellenőrizzük a reakciókat, valamint új szempontokat és felismeréseket gyűjtünk. A Veszélyhelyzeti Terv kidolgozása és a tesztelés eredményei felhasználhatók a létesítmény biztonsági paramétereinek növelésére, a tervezés optimalizálására is.

 

 

Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány 

1021 Budapest, Ötvös János u. 2.       Postacím: 1281 Budapest, Pf.7.

Telefon: 394-2922, 200-7962, 200-8039            Fax: 394-2932

E-mail: mkk@mkk.org.hu

E-mail: molnar@mkk.org.hu

www.mkk.org.hu

 

Magunkról         E-mail: mkk@mkk.org.hu                      Cím: H-1028 Budapest, Ötvös János u. 2,                      Kapcsolat         Webmaster