Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány         

 

Magunkról

Aktuális hírek

Tevékenységek

Projektek

Folyóiratok

Szakirodalom

Rendezvények

Publikációk

Európai munkavédelem

Szakmai névjegyzékek

Szabályozás

Elérhetőségek, megközelítés

 

 

Folyóirataink tartalmából

Munkavédelem és Biztonságtechnika

Megjelent számok

Foglalkozás-egészségügy

(Summaries)

Megjelent számok
No. of Periodical

 

Szemelvények a „FOGLALKOZÁS-EGÉSZSÉGÜGY”
2005. évi 1. számából

 

Blézer Zita1, Dr. Grónai Éva1, Dr. Dura Gyula2, Dr. Szabó Zoltán2

Az elektronikai hulladékok környezet-egészségügyi hatása

 

Szerzők az elektronikai hulladékok tömeges növekedésére, valamint az elektronikai hulladékok környezetre és az emberi egészségre kifejtett hatásaira kívánják felhívni a figyelmet. Az elektronikai hulladékok termelésbe való visszaforgatása, kezelése (szétszerelése, káros hatásainak csökkentése) napjaink megoldandó feladata. Ezért az Európai Unió a tárgykörben Irányelveket dolgozott ki, amelyeket átültetett a magyar jogrendbe – harmonizálta az Irányelveket.

A jogszabályok hatálybalépésének időpontjait a szerzők ismertetik.

 

Dr. Ékes Erika1

A magasban végzett munka fül-orr-gégészeti követelményei

 

A foglalkozás-egészségügyi orvosnak széles körű ismeretekkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a munkaalkalmasságot véleményezze. A magasban végzett munkánál a leginkább kizáró ok a tér érzékelésének zavara, mely leggyakrabban szédülésben nyilvánul meg. Szédülést számos betegség okozhat, gyakran tünetmentes állapotban is. Szerző közleményében áttekinti a tér érzékelésének zavarait okozó tüneteket és betegségeket. Ismerteti a foglalkozás-egészségügyi orvos által elvégzendő vizsgálatokat. Segítséget nyújt a tünetek közötti eligazodásban és a munkaalkalmasság vélemény kialakításában.

 

dr. Szilády Julianna - Jurenka Oszkár3

Az e-Egészség lehetőségei a foglalkozás-egészségügyben

Összefoglaló tanulmány

 

Rövid áttekintést adunk arról, hogy az egészségügy mely területein van szerepe az informatikának, milyen informatikai megoldások használhatók a prevencióban, a gyógyításban, a szakképzésben, továbbképzésben és szakmai konzultációban. Gondolhatunk itt alapellátás – szakellátás – kórházi informatikai rendszerekre, telemedicinális gondozó módszerekre, ágymelletti megfigyelő rendszerekre, arra, hogyan használható a távközlés a növekvő szakemberhiány miatt (pl. patológus) szakkonzultációra, és az internet milyen tág lehetőségeket nyújt pontszerző szakmai továbbképzésekre. Kitérünk röviden az egészségügy adatvédelemre különösen érzékeny területeire, arra, hogy ezt milyen törvényi szabályozások biztosítják és milyen műszaki megoldások léteznek.

Előadásunkban az e-Egészség és telemedicina definícióit, az e-Egészség megoldások alkalmazási területeit, az e-Egészség lehetőségeit a foglalkozás-egészségügyben, valamint az adatvédelem és információbiztonság területeit érintjük.

 

Dr.Győrfi Mária4, dr.Szakács Zoltán5, dr.Köves Péter5      Teljes cikk / Full-text

Obstruktív alvási apnoe szindróma szűrése többműszakos munkakört betöltőkben

 

A krónikus napközbeni aluszékonyság igen gyakori panasz, amely jelentősen rontja az életminőséget, összetett mechanizmus révén gátolja a mentális funkciókat és a mentális teljesítményt, gyakran vezet – munkahelyi és közlekedési balesetek okozójaként - fatális következményhez is. A krónikus napközbeni aluszékonyság, mint panasz mögött az elsődleges alvászavarokat kell keresnünk. Ezek közül népegészségügyi jelentősége miatt kiemelkedik az obstruktív alvási apnoe szindróma (Obstuctive Sleep apnoe Syndrome). A napközbeni aluszékonyság, a mentális deficit tünetek kialakulásában nyilvánvalóan fokozottan veszélyeztettek a többműszakban dolgozó munkavállalók. A közöttük organikus alvásbetegségekben szenvedők különösen ki vannak téve az ez okból bekövetkező munkahelyi balesetek, a munkakörben figyelem zavar miatt történő hibázás veszélyének. Ilyen esetben ugyanis a cirkadián ritmus zavarából fakadó inszomnia-hyperszomnia szindróma mellett alvásfragmentáció-hyperszomnia is jelen van és súlyos, krónikus nappali aluszékonyságot, mentális deficit tünetet, a figyelem, a megjegyző memória és az executiv funkciók romlását eredményezi. Munkánk célja a többműszakos munkakört betöltöttek között az obstruktív alvási apnoe szindrómában szenvedők prevalenciájának megítélése volt. A kiszűrt személyeket alváslaboratóriumban diagnosztizáltuk, majd megfelelő terápiával láttuk el és gondozásba vettük őket. 218 többműszakos munkakörben dolgozó őrző-védő munkavállaló OSAS-ra történő kérdőíves szűrése során a dolgozók 23%-ában találtunk OSAS gyanút. A kiszűrt személyeket alváslaboratóriumban történő poliszomnográfiás vizsgálatnak vetettük alá, melyek igazolták a kérdőíves szűrés gyanúját. A súlyos OSAS-ban szenvedők nappali alváskésztetése kóros mértékben fokozódik és a többműszakos munka körülmények között figyelmük, koncentráló képességük, vigilanciájuk, munka és kognitív teljesítményük társaikhoz képest jelentős mértékben hanyatlik.

 

Dr. Molnár Jenő6

A munkavédelmi irányelvekben foglalt előírások gyakorlati megvalósulása az Európai Unió országaiban – II. rész

Az Európai Bizottság 2004 februárjában "A munkavédelmi Irányelvekben, a 89/391 (Keret Irányelv), a 89/654 (Munkahelyek), a 89/655 (Munkaeszközök), a 89/656 (Személyi Védőeszközök), a 90/269 (Terhek kézi mozgatása) és a 90/270 (Képernyős munkahelyek), foglalt előírások gyakorlati megvalósulása az EU országokban" címmel jelentést adott ki (COM/2004/ 62). A jelentést eljuttatta az Európa Tanácshoz, az Európa Parlamenthez, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsághoz valamint a Regionális Bizottsághoz. A folytatásos cikk a jelentésben foglalt megállapításokat ismerteti.

 

Külföldi szakirodalom

 

 

 



1 Fodor József OKK-OMFI

1 Fodor József OKK-OMFI

2 Fodor József OKK-Környezetegészségügyi Intézet

2 Fodor József OKK-Környezetegészségügyi Intézet

1 Fodor József OKK-OMFI

3 Homo Sanus Egészségfejlesztő Bt.

4 Intell-Med Foglalkozás-egészségügyi Alapellátás

5 Magyar Honvédség Központi Honvédkórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Centrum

5 Magyar Honvédség Központi Honvédkórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Centrum

6 Munkavédelmi Kutatási Közalapítvány – igazgató